Maďarský krátkosrstý stavač (vyžla)

Rövidszörü Magyar Vizsla

Pôvod: Maďarsko

Niečo z histórie:

Predkovia maďarského stavača sa dostali na územie súčasného Maďarska s kočovnými maďarskými kmeňmi. Prvé zmienky o plemene nájdeme už v dokumentoch zo 14. storočia. Poľovná upotrebiteľnosť sa dostala do popredia od 18. storočia. Koncom 19. storočia v Maďarsku už organizovali súťaže pre stavače, ktoré úspešne absolvovali aj maďarské stavače. Vo vývine plemena tých čias pravdepodobne zohrávali rolu aj iné plemená poľovných psov. Cieľavedomý chov sa začal v roku 1920. V roku 1936 ho FCI uznalo ako samostatné plemeno

Dátum vydania pôvodného platného štandardu: 1936

Vlastnosti plemena

Dobrých povahových vlastností plemena vyžla (stavač) je veľa. Sú to dobromyseľní psi, u ktorých je agresivita voči človeku neznámym pojmom. Samozrejme, ako všade inde, aj tu sa môže nájsť výnimka potvrdzujúca pravidlo, ale takmer všetky vyžly sú k ľuďom veľmi priateľské a odpadá tak jedna veľká starosť - obava o to, že váš pes niekoho napadne. I keď sú vyžly veľmi pozorné a určite vás upozornia na to, že sa k vášmu domu, či bytu blíži niekto cudzí, strážni psi z nich veru nebudú. Napriek tomu ich pomerne výrazný brechot môže odradiť potenciálneho zlodeja. Vyžly veľmi dobre vychádzajú aj s deťmi, vždy sú pripravené na hru. Samozrejme, pri deťoch predškolského veku vždy platí zásada, že so psom by nemali byť bez dozoru dospelého. To platí aj pre staršie deti, ktoré neovládajú základy "psej abecedy", t. j. čo si k psovi (či už vlastnému alebo cudziemu) môžu dovoliť. Vyžly sú veľmi prítulné a svoju lásku k majiteľovi, či jeho rodine a priateľom dávajú veľmi okato najavo. Američania im hovoria "velcro-dogs" - psi na suchý zips, čím výstižne zachytávajú snahu týchto psov držať sa vždy čo možno najbližšie k pánovi, najlepšie, keď sa im podarí ľahnúť si mu na kolená, alebo aspoň k nohám. Potreba neustáleho fyzického kontaktu so svojím pánom sa prejavuje tak, že vás nasleduje všade. Idete do kúpeľne? Vyžla ide s vami. Idete na toaletu? Vyžla nešťastne čaká pred dverami. Odskočíte si večer z obývačky pre niečo do kuchyne? Vyžla doteraz spiaca pri vašich nohách vyskočí a cupitá za vami, v kuchyni vás sleduje rozospatými očami a keď sa vrátite do izby spokojne si zase ľahne (pričom si hlavu položí na vašu nohu alebo aspoň papuču). Máte radi svoje súkromie a znervózňuje vás pocit, že vás niekto neustále pozoruje? V tom prípade si nekupujte vyžlu! Táto vlastnosť sa prejavuje u väčšiny vyžiel aj vonku ako vcelku príjemný zvyk, že sa psi držia v dohľade svojho majiteľa. Dokonca aj pri poľovačke nepodľahnú vyžly loveckej vášni natoľko ako mnohé plemená duričov, ktoré vzrušene bežia po stope zveri riskujúc, že sa stratia majiteľovi. Vyžly poľujú s majiteľom ako partnerom a namiesto bezhlavého úteku sa zastavujú, aby majiteľa počkali s netrpezlivým výrazom "poď, rýchlo, išiel tadiaľto...!". Ako poľovné psy sa vyžly zaraďujú medzi kontinentálne stavače všestranného využitia, keďže vedia zver vystaviť, dohľadať aj prinášať. Vďaka svojej citlivej povahe sa dajú pomerne ľahko vycvičiť; neznášajú však hrubé zachádzanie. Väčšina z nich veľmi ochotne pracuje aj vo vode.

I keď sú vyžly poľovným plemenom, v poslednej dobe narastá počet týchto psov chovaných ako spoločenské psy pre ich mimoriadne prítulnú povahu, inteligenciu a ľahkú cvičiteľnosť. Elegancia a pomerne nenáročná údržba (najmä krátkosrstej variety)* zohráva samozrejme tiež svoju úlohu. Vyžla môže veľmi dobre plniť úlohu spoločenského psa, ktorý sa vie dobre prispôsobiť aj bývaniu v byte, pokiaľ jej majiteľ dopraje denne dostatok pohybu a aktivity, pri ktorej môže prejaviť svoje schopnosti a inteligenciu. V posledných rokoch sa už aj u nás vyžly veľmi dobre uplatňujú aj v súťažiach agility. Charakterové vlastnosti: výborný nos, výrazné vystavovanie, perfektné prinášanie, cieľavedomé sledovanie stopy vo vode odzrkadľuje vrodenú chuť pracovať v hlbokej vode. Znáša ťažké terénne podmienky a výstredné počasie, je to pracovitý poľovný pes. Nežiaduca je bojazlivosť pred zverou a po výstrele, ako aj slabé vystavovanie, prinášanie a neochota pracovať vo vode. Vďaka bezproblémovej povahe a adaptačnej schopnosti môže byť chovaný aj v byte.

Celkový výzor:

Prostredne veľký, elegantný, ušľachtilý, žemľovožltý, krátkosrstý poľovný pes. Ľahšej postavy (kostry), suchý, svalnatý, odzrkadľuje harmóniu sily a krásy.

Pohyb:

Typický spôsob pohybu je dynamický, ľahký, elegantný, priestorný cval, s veľkou posuvnou silou a vhodným vykročením. Pri hľadaní v poli vytrvalý cval. Chrbát pevný, vodorovný. Vyrovnané držanie tela. Mimochod je nežiaduci.